Noam Chomsky
Björn Siffer
Non-fictie
  • 24 keer bekeken
  • minuten leestijd
  • Reacties

Waardering

24 oktober 2025 De essentiële Chomsky
De Amerikaanse taalkundige en activist Noam Chomsky is bij de meest invloedrijke intellectuelen van de 20e en 21e eeuw. Omdat hij naast zijn wetenschappelijk werk aan het M.I.T. ook een niet aflatende strijd voert tegen het imperialisme van de VS en de praktijken van de CIA om ontluikende – vaak linkse – regimes in Latijns-Amerika en de rest van de wereld te fnuiken.
Wie de politieke visie van Chomsky wil bestuderen, gaat in mijn opinie het best aan de slag met ‘Manufacturing consent’ en met ‘De arrogantie van de macht’. ‘De essentiële Chomsky’ is daarbij een uitstekende tweede stap. In deze uitgave bundelt EPO vier evenzeer belangrijke werken, met een voorwoord van Christophe Callewaert. Chomsky komt niet alleen aan het woord over de geopolitieke ontwikkelingen in Latijns-Amerika en het Midden-Oosten, maar hij laat ook zijn licht schijnen over de manier waarop de Verenigde Staten de nieuwe technologieën gebruiken om een taal en een pensée unique te creëren die doen geloven dat de kapitalistische ingrepen van de VS noodzakelijk zijn voor meer democratie en vooruitgang. In die analyses toont zich de meester: de visionaire politieke inzichten koppelt hij naadloos aan een indrukwekkende linguïstische bagage.

Over deze bundeling van werken is goed nagedacht: ze bevat een overzicht van de buitenlandse én binnenlandse politiek van de Verenigde Staten, ze beschrijft de rol van de media, maar staat ook stil bij de situatie van de Derde Wereld en haar schuldenlast, die volgens Chomsky wordt opgedrongen aan de armste landen en in functie staat van de versterking van de Amerikaanse economie. Net zoals racisme, dat diepgeworteld zit in de Amerikaanse samenleving en ten dienste blijft staan van de hegemonie van een blanke, vermogende klasse die haar voorrechten liever veiligstelt dan kwijtraakt. Het is de rode draad doorheen de geschiedenis - op alle continenten en overal ter wereld - en Chomsky is een meester in het documenteren van de Amerikaanse context ervan.

Ondanks zeer veel “liberale” retoriek, stelt Chomsky vast dat taal, media en internationale politiek in de VS in het teken staan van haar geopolitieke dominantie en haar privé-kapitaal. Toch vervalt Chomsky ondanks deze sombere analyse niet in pessimisme: hij blijft geloven in de kracht van rede, protest en inzicht. Daarom is dit boek onmisbaar om de huidige wereld en haar snel veranderende geopolitieke paradigma’s te begrijpen.

Björn Siffer
Noam Chomsky
Björn Siffer
Non-fictie
Hoofd Studiedienst Humanistisch Verbond
_Björn Siffer Recensent
Meer van Björn Siffer

_Van zelfde auteur

_Nieuwste recensies

Bekijk alle nieuwe recensies